Je to něco kouzelného, co jsem si vždycky přála vyzkoušet! Ozdobit kousíček svého těla drobnou krajkou ornamentů henny. Povedlo se mi to nedávno na setkání spřízněných žen. Zde se malování stalo součástí rituálu oslavy ženskosti, kterou právě henna vyzvihuje. Návod, jak se s hennou maluje, kde koupit tu pravou a jak ji případně použít během rituálu najdete v tomto článku.
Hennu možná znáte jako prášek na barvení vlasů se specifickou vůní a konzistencí. Svůj původ má v Indii, kde se tradičně vyrábí z rostliny Lawsonia inermis. Říká se, že si jí v dávných dobách pouštní národy chránily kůži před sluncem. Přirozeně totiž obsahuje UV faktor. Možná z tohoto zvyku se pak vyvinul způsob zdobení specifickými ornamenty, který je nejrozšířenější právě v indické kultuře.
Zde se spojuje s časem před svatbou, kdy se budoucí nevěstě krášlí z obou stran ruce. Druh a symbolika ornamentů se liší podle místa. Svůj význam má i to, jak henna snoubence přilne na ruce a jak dlouho vydrží. Značí to, jak šťastné bude vzájemné soužití páru.
Dnes se s malováním hennou můžete setkat na různých festivalech nebo v turistických destinacích, kde se nabízí jako oblíbené letní tetování. Bohužel se k tomuto účelu často používá černá henna, která obsahuje chemické přídavné látky, které jsou sice výrazné, ale kůži nesvědčí.
Originální henna je čistě přírodní pigment, má hnědé zabarvení, které se může po aplikaci změnit až do měděné barvy, aby pak po několika hodinách opět ztmavla. Obrázek vydrží na kůži zpravidla pět až sedm dní. Na rozdíl od originálního tetování, které v sobě rovněž ukrývá spoustu toxických látek, henna tělu neškodí. Dočasnost malby dává větší pole působnosti k tvořivému experimentování.
Barvící pigment si můžete sami namíchat. Ne vždy se ovšem doberete kýženého výsledku. Jednodušší je si zakoupit již připravenou hennu v kornoutku. Kvalitní přírodní hennu nabízí například Markéta Prchalová, která se její malbou dlouhodobě zabývá – zde. Malujeme na suchou kůži, kornoutek nahoře přidržujeme palcem, zápěstí si opřeme o něco pevného (například svou druhou ruku), aby se při tvorbě ruka méně chvěla.
Nejprve se ujistíme, zda z kornoutku skutečně barva teče a nedrolí se. Zkusíme trochu barvy vytlačit bokem. Až poté se pustíme do vlastního procesu malby. Henna má po nanesení tužší konzistenci, kterou necháme volně na kůži uschnout a pak oddrolíme. Malba může jít z počátku do zrzava, později však získá tmavě hnědý tón.
Tradiční ornamenty v sobě ukrývají symboliku, která se pojí s kulturními zvyky dané krajiny. Pokud se malování učíme, můžeme buď improvizovaně experimentovat, nebo zkusit malovat podle návrhu. Obojí je hodnotné. Mám ráda i nedokonalé obrázky.
Líbí se mi, když má malba hlubší význam, který se nás může dotknout na vícero úrovních. Do barevných křivek můžeme vetkat svá přání a mít je tak několik dní na očích.
Pro účely začátečníka jsem vytvořila tři jednoduché ornamenty, podle nichž se můžete inspirovat. Začínáme malovat vždy od středu směrem ven.
Záměr a symbolika ornamentu: Květina značí naši ženskost, kterou tímto krokem chceme vyzdvihnout. Děkujeme za dary ženství, které máme.
Dnes si dopřejeme něco, co nás potěší na těle i na duchu (koupel, oblíbená písnička, spontánní tanec, procházka naboso, čučení jen tak do přírody, zavoláme kamarádce atd.). Prostě něco, co nám pomůže, aby květina našeho ženství mohla rozkvést. Po dobu, kdy budeme mít tento ornament na těle, pro sebe něco drobného radostného uděláme.
Záměr a symbolika ornamentu: Otevřít své srdce, přispět malou kapkou do moře lásky.
Udělejme něco laskavého pro sebe (viz. Květina). A také něco drobného milého pro své blízké: Vytvoříme nebo koupíme drobný dárek. Zavoláme někomu, koho jsme dlouho neslyšely. Dopřejeme partnerovi masáž. Uděláme něco, co dlouho odkládáme, ale čím někomu prospějeme. Kdykoliv si vzpomeneme, přejeme v duchu kolemjdoucím i lidem kolem sebe, ať jsou šťastni.
Záměr a symbolika ornamentu: Být v souladu se svým cyklem. Napojit se na přírodu.
Možná znáte knihy Mirandy Gray – Rudý měsíc nebo Cyklická žena. Pokud ne, doporučuji je k přečtení. Poznání z knih vede k větší laskavosti k sobě samé zvláště během náročnějších fází cyklu. A napojení se na přírodu? Utíkáme z obydlí a měst do volné přírody. Kdy jindy je vhodnější příležitost než právě teď v létě? Chodíme bosky, ležíme jen tak v trávě a pozorujeme oblohu, přebrodíme potok v lese, pohladíme zemi. Jsme vědomě teď a tady.
Na mém příběhu mořského rituálu vám chci ukázat, jak lze malování hennou začlenit do osobního rituálu. Rituály provázejí lidstvo od nepaměti. Pomáhají nám ukotvit se v plynutí života. Každý více méně praktikuje každodenní vědomé či méně vědomé rituály. Patří zde ranní káva, pusa na rozloučenou s blízkými.
V pravém slova smyslu by nás měl rituál navracet k sobě samým, do našeho středu, k našemu poslání. V dnešní době, kdy nás mohou každodenní starosti oddalovat od ticha a napojení se na vnitřní zdroj, praktikování rituálů pomáhá.
Sílu rituálu umocňuje příroda. Vždy, když se dostanu k moři, je to pro mne velký důvod k radosti. Moře miluji. Je to úžasný očistný živel plný nespoutané síly, života a volného prostoru. Vytvořila jsem si rituál Splynutí s mořem, který na závěr završila malba hennou. Plavala jsem dál od břehu, kde mne nikdo nerušil. Volně jsem splývala a hladila vodu po hladině.
Představovala jsem si, jak voda odnáší vše nepotřebné, všechny blokády a mé starosti a bolesti se ve vodě rozpouští. Mořská voda mne nadnášela. Mohla jsem se na ni položit na záda. Nebyly velké vlny a tak jsem se mohla postupně uvolňovat a zkoušela se jen tak nechat nést. Poté jsem požádala o načerpání síly.
Představovala jsem si, jak do mého těla, přesně tam, kde je třeba, proudí minerály a potřebná síla a energie. Nakonec jsem poděkovala. Jako oslavu tohoto rituálu jsem si na břehu pomalovala nohy hennou.
Pokud pojedete k moři, můžete se nechat inspirovat mým rituálem a zažít propojení se s tímto živlem ještě více do hloubky. Zážitek vám budou připomínat ornamenty henny, do nichž můžete téma moře zakomponovat v podobě drobných vlnek nebo rybek.
Krásné prázdniny!