Jak najít čas na tvorbu během mateřské?

Je to až k uzoufání! A někdy vás tento pocit určitého nenaplnění a neustálého odkladu vytočí tak, že se z vás stává lítá saň a vybuchnete na muže nebo na děti jako sopka.

Přiznám se, že mne tento pocit také často trápil. A občas jsem už propadala beznaději. Nedostatek času jsem také popsala jako jednu z tvůrčích překážek v mém e-booku. Nejsem zrovna typ, který by si užíval domácí práce a daleko raději něco sama vytvářím – píšu, maluji nebo připravuji workshopy.

Ale v běhu běžných dní a starostí na kreativní činnost, která mne naplňuje, už prostě nezbýval čas. Z toho pocitu bezmoci vznikla kdysi i tato má kresbička, kde místo prádla věším na šňůru své ruce. Takhle přesně jsem to prožívala. Jen vařit, prát, uklízet a to pořád dokola.

Když máte maličké děti a na blízku žádnou babičku nebo kamarádku, která by vám s mrňouskem občas pomohla, může se tento pocit dostavit docela často. Třeba jako já podobná hladové vlčici celý den čekáte, až se muž vrátí z práce a na chvilinku převezme štafetu.

Od začátku mateřské jsem si docela lámala hlavu, jak tento oříšek rozlousknout. A hledala různé možnosti a inspiraci, jak si čas efektivně rozvrhnout. Ráda bych se s vámi podělila o model, který mi dnes dobře funguje, a který mi tak nějak přirozeně vykrystalizoval po 4,5 letech s mými dvěma chlapečky na mateřské.

Tři úvazky najednou

Na úvod bych chtěla podotknout, že když se vám narodí malé miminko, je dobré být tu zkrátka pro něj a nechtít se hned co nejdříve vrátit k předchozím pracovním zvyklostem. Možná vás k tomu nějak tlačí okolí. Možná, že je to ve skutečnosti očekávání uvnitř vás samotných, kdy chcete být okolím přijímána a milována za to, co všechno zvládáte. Chcete být přece dost dobrá? Zkuste si odpovědět, co uvnitř vás to skutečně říká.

Když se přijmeme takové, jaké jsme, zjistíme, že nemusíme již hrát žádné hry na dokazování práva našeho místa na slunci. Pak se nám také lépe podaří uvolnit se i do úlohy mateřství. Miminko přišlo zázračně k nám. Tak rychle vyroste! Užijme si tento jedinečný okamžik, kdy jsme tu jeden pro druhého. Zrození je jedním z největších tvůrčích darů v našem životě. Co více si přát? Je to učení se vděčnosti za to, co máme. A také učení se plynout v přítomnosti.

Když byli kloučci malincí, čítávala jsem si ráda u kojení, poslouchala audio knížky u vaření a z tvořivých věcí jsem dokázala realizovat tak akorát náčrtky do skicáku nebo mé nápady a vize do notesu. A to úplně stačí.

Péče o miminko a batole je jednou z nejméně doceněných prací. Vlastně se to ani za činnost nepokládá, spíše za samozřejmost.

Ale je to velká, krásná, náročná práce a je zcela normální, že vás zcela zaměstná. Je to, jako kdybyste pracovala tři úvazky najednou. Protože pro drobečka tu jste až na vyjímky 24 hodin denně. No, přece, ne?!

Jak na to?

Moji kluci teď mají 4,5 a 2,5 roku a já až nyní nabývám dojmu, že se mi pomalu začínají uvolňovat ruce pro větší realizaci mých záměrů. Ale každá maminka to může mít jinak. Důležitým faktorem je, jak to vy sama uvnitř cítíte. Já to mám tak napůl. Třeba jsem se necítila úplně komfortně dávat kluky na hlídání hlídačkám.

Poslouchala jsem své vnitřní pocity. Chtěla jsem být s nimi. Ale vy to můžete mít jinak a to je taky v pořádku. Zde bych vám ráda dala několik tipů, které se mi pro rozvržení času během mateřské osvědčily.

Nejvzácnější druh času na mateřské

Víte, jaký je nejvzácnější druh času na mateřské? Kromě času na plnohodnotný spánek nebo na odpočinek je to čas na tzv. hlubokou činnost.* Je to druh činnosti, kdy se dostáváte do tzv. flow – tedy vnitřního plynutí, kdy pracujete v kuse a téměř nevnímáte, co se děje kolem vás. Nejste vyrušované, ale zcela ponořené do své práce. V tomto druhu času se nejlépe tvoří.

Zjistila jsem u sebe, že na realizaci flow musím mít minimálně aspoň dvě až tři hodiny v kuse. Což se mi v současnosti nejlépe daří mezi 22 hodinou večer a 1 až 2 hodinou ranní. A v tomto čase toho také většinou nejvíce udělám. Částečně se mi to také daří během spánku mladšího synka během dne.

V tomto nepřerušovaném čase mohu realizovat veškeré činnosti, které souvisejí s tvorbou např. psaní článku, kresbu ilustrací nebo třeba odepisování na dlouhý osobní dopis. Úlevné bývá, že většinou završím celou činnost nebo její významnou dílčí část od začátku, průběhu až po dokončení. Pro mnohé mámy je frustrující, že mnoho aktivit bývá během dne rozdělaných bez šance je dodělat.

Když přijde příležitost tohoto nejvzácnějšího hlubokého času, je důležité, pokud jej chcete využít, abyste jej nepromarnila krátkými činnostmi, které můžete vykonat kdykoli jindy během dne. Zjistěte si nebo si napište, čemu byste ráda věnovala hlubokou činnost a naplánujte si čas, kdy se jí budete věnovat.

Když mi syn během dne usne, přepnu si telefon do režimu letadlo a hned se pustím do plánované tvůrčí činnosti. Postupně jsem se naučila tuto disciplínu, i když to nebylo na poprvé snadné. Samozřejmě, mne to svádělo sjíždět sociální sítě. Což je i normální, protože matky jsou v současnosti odtržené od světa či podpůrné ženské komunity, jak tomu bývalo dříve. Je dobré si tuto potřebu dosytit s kamarádkou nebo třeba v ženském kruhu.

Udržet balanc

Možná si říkáte, no, to se řekne, pracovat takhle přes noc. To se ale brzy asi úplně odrovnám. Ano, každá jsme jiný konstituční typ a je potřeba naslouchat vašemu tělu. Mně to začalo vyhovovat takto, ale někdo jiný to může mít jinak. Výborná věc, která nám ženám pomáhá udržovat rovnováhu, je cykličnost.

To znamená, že sladíme náš pracovní režim podle fází našeho cyklu. Pro mne bývá nejvíce tvůrčí období v týdnu před menstruací. V tu chvíli probdím bez velkých následků i polovinu noci.

Během měsíčků, naopak, pokud možno, neponocuji a odpočívám. Více informací o cykličnosti najdete v knize Cyklická žena od Mirandy Gray.

Přerušovaný čas

Většinu doby během dne, co jsme doma s dětmi, probíhá přerušovaný čas – čas pro činnosti, kdy tolik nevadí, když vás někdo vyruší. Z tvůrčích věcí si v tuto dobu zapisuji nápady a úkoly do diáře, píši kratší příspěvky na sociální sítě, odpovídám na stručné emaily nebo upravuji fotografie.

Čas věnovaný naplno dětem

Někdy mám tendenci přehoupnout se do druhého extrému a myslet mužsky na splňování a dosahování mých cílů. Zde se učím přibrzdit a uvolněně žensky plynout. A nechat věci být, ať se dějí.

A také se napojovat na děti, které rovněž občas chtějí mou plnou pozornost a tu jim skutečně věnovat. Je dobré se vědomě během dne naladit na společnou hru nebo tvůrčí činnost. A užít si naplno čas, kdy jsme tu jeden pro druhého. Tyto chvíle jsou pro nás také významným druhem tvůrčí realizace.

Každá máme individuální situaci podle povahy našich dětí a charakteru našich vlastností. Myslím, že důležité je sladění potřeb všech zúčastněných. Aby nestrádalo dítě ani maminka.

Zkoušejte a testujte si každá, kdy a jakou činnost dělat, a především, kdy a jak zrealizovat hlubokou činnost tak, abyste mohla naplnit své vize a sny.

Shrnutí tipů z článku:

  • Promyslete si, jakou činnost (nebo její dílčí část) byste ráda zvládla v režimu hluboké práce.
  • Naplánujte si čas na její realizaci.
  • Zkoušejte, testujte její uplatňování.
  • Rozmyslete si, které činnosti můžete uplatnit v módu přerušovaného času.
  • Udělejte si vědomě během dne chvíle, kdy budete naplno s dětmi.

Chcete, aby vám neunikly další tvůrčí tipy? Přidejte se k naší FB stránce.

Termín hluboká činnost je převzat z knihy: Cal Newport: Hluboká práce. Jan Melvil, 2016.

Ráda poukazuji na potenciál lidí, se kterými se setkávám. Těší mě vynášet tyto dary na světlo a inspirovat na cestě k sebepoznání. Pomáhám ženám harmonizovat skrze rozvoj jejich kreativity vztah k sobě samým. Zároveň je inspiruji, jak si ze společných chvil s dětmi vytvořit barevný svět plný zázraků. Více o mně naleznete zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů